Područja primjene zeolita
Za što se sve zeolit može koristiti?
Koncem prošlog stoljeća, u svijetu medicine i farmakologije bilo je mnogo rasprava i dilema u vezi medicinskih aplikacija zeolita. Dok su se neki skeptično odnosili prema zeolitu, znanstvenici su iz godine u godinu objavljivali nove dokaze o njegovim ljekovitim svojstvima.
Objavljeno je više stotina znanstvenih studija o medicinskim aplikacijama zeolita. Zadnjih nekoliko godina gotovo da ne postoji znanstveni institut, sveučilište ili klinika u svijetu na kojima se ne provode nova istraživanja o medicinskoj upotrebi zeolita.
Ove znanstvene i kliničke studije daju novo svjetlo na medicinska svojstva zeolita te podupiru dosadašnje znanstvene teze, kliničke opservacije i anegdotalna iskustva o mogućim doprinosima zeolita kao prirodne suportivne medicinske terapije širokog spektra učinkovitosti.
Aktivirani mikronizirani zeolit klinoptilolit se koristi kao najučinkovitiji prirodni detoksikator, te se uzima kao preventivna ali i kao suportivna medicinska terapija kod brojnih zdravstvenih tegoba i poremećaja.
Znanstveno istraživane medicinske aplikacije zeolita:
Klinički istraživane medicinske aplikacije zeolita:
Ostala područja primjene
Zeolit u sportu
Upotreba zeolita u sportu predstavlja jedinstveni pristup održavanju zdravlja sportaša i unapređenju sportskih rezultata. Kliničke studije i sportsko-znanstvena istraživanja pokazuju da posebno formuliran proizvod na bazi aktiviranog zeolita prevenira sve ozbiljne rizike kojima su izloženi sportaši.
Proizvodi na bazi aktiviranog zeolita doprinose povećanju izdržljivosti organizma prema pojačanim tjelesnim naporima, kao i smanjenju i nestajanju mišićne boli nastale kao posljedica povećanih fizičkih napora, što je od posebnog značaja za ovu kategoriju korisnika.
Učinci aktiviranog zeolita kod sportaša:
Zeolit stoga postaje nezaobilazni partner kod treninga i pouzdan pratilac kod svjetskih natjecanja. Unapređuje psihofizički i zdravstveni status sportaša, povećanu sportsku spremnost i odražava se na postignute rezultate.
Zeolit ne sadržava nikakve supstance niti dodatke koje su u suprotnosti s antidoping regulativom, što potvrđuje odgovarajući antidoping certifikat. Zeolit podliježe redovnoj antidoping kontroli u anti-doping laboratoriju Seibersdorf, koji je licenciran od strane IOC.
Poljoprivreda
Fizička struktura i geometrija čestica zeolita čine ga vrlo dobrim prirodnim apsorbentom. U praktičnom smislu to znači da upija, zadržava i postupno oslobađa tekućine i plinove. Zbog toga se obično koristi u obliku zasićenom dušikovim spojevima u svrhu održavanja stalne razine dušika u tlu.
Zeolit se u poljoprivredi upotrebljava kao meliorant u poboljšavanju kvalitete zemljišta, plodnosti, vodene i zračne propustljivosti te sposobnosti upijanja i zadržavanja vode u zemljištu.
Osigurava izvor laganog ispuštanja kalijevog karbonata i dušika prema potrebama biljaka. Ova osobina razvija korijenski sistem biljaka i ublažava sušne cikluse.
Zato se široko primjenjuje u ratarstvu, povrtlarstvu, voćarstvu, vinogradarstvu kao organsko-mineralni supstrat za stimulaciju rasta, povećanje roda kultura, uz smanjenje troškova.
Zabilježeni su primjeri povećanja uroda žitarica do 20%, kukuruza do 26%, repe do 63%, a u nekim slučajevima za žitarice čak do 90%, kod paprike 85%, kod krumpira 54% itd.
Koristi se kao dodatak za uzgoj povrća gdje se postižu odlični rezultati, povećava klijavost sjemena i smanjuje broj bolesti biljaka, povećava efektivnost i dužinu djelovanja herbicida i preparata za stimulaciju rasta.
Ekološki čista zeolitska gnojiva upotrebljavaju se i kao zamjena za štetna umjetna dušična gnojiva. Time zeolit oplemenjuje zemlju, omogućuje organski zdravu i ekološki čistu hranu te sprječava prodiranje opasnih tvari i zagađenje vodotokova.
Zeolit se vrlo često dodaje u procesu suhog kompostiranja što rezultira uništavanjem patogena, smanjenjem neugodnih mirisa, bržim sušenjem gnojiva, smanjenjem infestacije insektima i uništavanjem sjemena korova. Gnojivo dobiveno na taj način visoke je kvalitete i brže se proizvodi. U zemlji zeolit vrši absorbciju amonijaka i amonijskih plinova i smanjenje konverzije dušika u nitrate kao osnovnog uzročnika zagađenja zemljišta.
Uzgoj životinja i kućni ljubimci
Zeolit se također koristi kao dodatak prehrani domaćih životinja jer pokazuje pozitivne bioaktivne učinke na cjelokupno zdravlje životinja, povećanje njihove tjelesne težine i nižu stopu smrtnosti.
U probavnom sustavu životinje veže na sebe štetne tvari kao što su mikotoksini (otrovi - produkti gljivica i plijesni), teški metali, radioaktivne čestice, ostaci pesticida, herbicida i insekticida, a izlučuje se kroz izmet.
Ne adsorbira vitamine ni minerale. Podiže imunitet životinja i time djeluje kao suportivna terapija ostalim pripravcima, a dugoročno smanjuje troškove liječenja.
Zeolit, uz navedeno, pospješuje stvaranje kalcija i jačanje vezivnih tkiva. Na sebe veže višak hormona (koji uzrokuju spolni miris) i izbacuje ga iz tijela životinja. Smanjuje se vrijeme tova, poboljšava konverziju, uklanja amonijak i spušta smrtnost životinja na minimalnu razinu.
Zbog svega navedeno zeolit je podjednako koristan i kada su u pitanju kućni ljubimci.
Zaštita okoliša
Mikronizirani zeoliti pokazuju svojstva visokih razina ionskih razmjena i vrlo dobra apsorpcijska i adsorpcijska svojstva pa se zbog toga koriste u pročišćavanju otpadnih i pitkih voda.
U izvanrednim situacijama zeolit se koristi kao upijajuće sredstvo kod izlijeva toksičnih kemikalija.
Zanimljivo je da je mikronizirani zeolit zbog svoje strukture i visokih razina ionskih razmjena u mogućnosti 'zarobiti' određene radionuklide (Cs, Sr, Co, Cr) iz otpadnih voda nuklearnih elektrana, nakon čega se zeolitni mulj vruće preša u pelete i blokove kojima je lakše rukovati i skladištiti ih.
Nakon katastrofe u Fukushimi Japan news je objavio da su radnici iz nuklearne elektrane počeli bacati vreće za pijesak napunjene zeolitom da pomognu sanirati otpadne vode koje utječu u ocean.
Industrijska primjena
Zeoliti se koriste u nuklearnoj industriji jer su u stanju ukloniti određene fisijske produkte iz nuklearnog otpada i pritom ih trajno 'zarobiti' u svojoj strukturi.
Zeoliti su također korišteni kao nositelji razinih kemijskih spojeva koji se koriste u industriji.
U petrokemijskoj industriji koriste se kao katalizatori.
Najistaknutija i najrasprostranjenija industrijska uporaba je u proizvodnji deterdženata za pranje rublja.